Data utworzenia:
Od 1948 r. Polska nieprzerwanie utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną. W okresie PRL były one bardzo serdeczne. Obecnie są dość chłodne, zwłaszcza w toku doniesień, że północnokoreański reżim może prowadzić na terenie placówki dyplomatycznej intratny biznes. "Fakt" postanowił przyjrzeć się sprawie z bliska.
W budynku na ul. Bobrowieckiej 1a, w którym niegdyś mieściła się misja dyplomatyczna Koreańskiej Republiki Demokratycznej, znajduje się teraz agencja marketingowa Growth Masters sp. z.o.o. Z Krajowego Rejestru Sądowego dowiadujemy się, że firma została zarejestrowana w listopadzie 2019 r. Usługi świadczy od niespełna pięciu lat.
Na posesji znajduje się sporych rozmiarów parking, na którym w godzinach porannych stoi jednak tylko kilka aut. Drzwi wejściowe szaro-białego gmachu o charakterystycznej dla reżimu architekturze, prowadzą nas do recepcji. Tam zastajemy panią, która uprzejmie odsyła nas do zarządcy budynku. Dowiadujemy się, że nie go ma na miejscu.
Obok usytuowany jest żłobek, którego budownictwo także cechuje wschodnia surowość. Próbujemy skontaktować się z kimś w środku. Zagadujemy mężczyznę, który nie chce się przedstawić. Zna kod do drzwi wejściowych, więc prawdopodobnie jest jednym z pracowników placówki. Na pytanie o wynajem lokalu od ambasady KRLD odpowiada wyraźnie zbulwersowany: — Korea Północna na tym nie zarabia. Budynek w jest rozsypce, a media szukają tylko sensacji — słyszymy.
Co dzieje się w ambasadzie Korei? "Radzimy się nie interesować"
W końcu spróbowaliśmy skontaktować się z samą ambasadą Korei Północnej. Odebrał mężczyzna z dalekowschodnim akcentem, który płynnie komunikował się w języku polskim. Skierowaliśmy do niego pytanie o wynajem lokali na ul. Bobrowieckiej 1a. Przedstawiciel misji dyplomatycznej grzmiał tylko w słuchawce: — Media kłamią!
Zobacz także
Sugerował ponadto, żebyśmy nie próbowali się więcej dowiadywać o sprawie.
— Wiem, że jest tu kilka firm, ale w życiu bym nie wpadła, że lokale są wynajmowane od ambasady Korei Północnej — mówi nam 65-letnia Krystyna, która mieszka w okolicy.
— Dość często się tutaj przechadzam. Nie ma tutaj jakiegoś szczególnego ruchu, jest raczej spokojnie. Zdarza się, że widuję w okolicach Koreańczyków — dodaje 22-letnia Natalia.
Placówka dyplomatyczna funkcjonuje w tym miejscu od 1984 r. Do 2015 r. ambasadą zarządzał Kim Pyong Il — syn nieżyjącego już pierwszego przywódcy KRLD Kim Ir Sena i przyrodni brat byłego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila. Obecnie ambasadorem jest Ri Geun, a poza Koreańczykami przestrzeń zajmują przedsiębiorcy. Z kolei ambasada mieści się w budynku obok, pod tym samym adresem.
Koreańczycy mają zakaz. I tak mają wynajmować przestrzeń ambasady
Co istotne, placówka dyplomatyczna nie ma prawa udostępniać swoich pomieszczeń w celach komercyjnych. Dzieje się jednak inaczej, o czym wie MSZ i stanowczo protestuje w tej sprawie. Efektów tych działań jednak nie widać. Koreańczykom zakazują tego sankcje, nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w 2016 r. Jednak polska dyplomacja od lat nie jest w stanie skutecznie usunąć ich z Bobrowieckiej.
W przeszłości pod wspomnianym adresem siedzibę miała między innymi muzyczna stacja telewizyjna 4fun.tv i wrocławski producent leków Hasco-Lek. Swoją działalność prowadził tam także Ryszard Petru, obecnie poseł Polski 2050. W 2015 roku Petru w rozmowie z "Wyborczą" zaprzeczał "współpracy z Koreą" i tłumaczył wówczas, że wynajął jedno pomieszczenie od firmy produkującej leki, nie mając pojęcia, że to budynek ambasady. Potwierdzili to przedstawiciele firmy, którzy z kolei mają umowę najmu z Koreańczykami.
Sprawa relacji polsko-koreańskich wraca w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Okazuje się, że niewolnicy Kima, przebrani za rosyjskich żołnierzy ruszają na front. Ujawniła to południowokoreańska służba wywiadowcza NIS. Tylko od 8 do 13 września, 1500 najemników miało zostać dostarczonych do Rosji. Nie jest tajemnicą, że reżim ma krwawą przeszłość, bo od lat dopuszcza się zbrodni przeciw ludzkości, zabijając własnych obywateli. Informacje te potwierdzają raporty ONZ.
Czytaj więcej tutaj: Walczący niewolnicy Kima Dzong Una nagle stają się żołnierzami Kremla. Putin daje im rosyjskie paszporty
MSZ wyjaśnia, że ambasada KRLD użytkuje nieruchomość przy ul. Bobrowieckiej na podstawie porozumienia z 10 maja 1966 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o wzajemnym przyznaniu praw do użytkowania działek przeznaczonych pod budowę budynków ambasad.
"Wg wiedzy MSZ, Ambasada nadal wynajmuje części pomieszczeń misji osobom trzecim, co stanowi naruszenie art. 41 ust. 3 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. oraz postanowienia ww. Porozumienia z 10 maja 1966 r."
— poinformowało nas Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Jak zapewniono w odpowiedzi, MSZ wielokrotnie interweniowało w sprawie zaprzestania przez ambasadę tego rodzaju działań. "Ambasada jednak konsekwentnie stoi na stanowisku, że pomieszczenia misji nie są wynajmowane w celach komercyjnych, ale że jedynie użycza innym podmiotom część nieużywanych pomieszczeń w zamian za ich bieżące utrzymanie i konserwację" — wskazano.
Polski resort dyplomacji zapewnia, że temat nielegalnego wykorzystywania nieruchomości dyplomatycznej był i jest przedmiotem korespondencji dyplomatycznej, a także był i jest podnoszony przy okazji spotkań w MSZ z przedstawicielami Ambasady KRLD.
Polska odpowie Rosji. Jest ważna zapowiedź. Słyszymy o GRU
Brak Tuska na ważnym spotkaniu w Berlinie budzi niepokój. Nie został zaproszony. "To nie przypadek"
/6
Materiały redakcyjne
W budynku, gdzie mieściła się kiedyś ambasada Korei Północnej, teraz znajduje się agencja marketingowa.
/6
Materiały redakcyjne
Budynek ambasady Korei Północnej przy ul. Bobrowieckiej 1.
/6
Materiały redakcyjne
Na ambasadzie widnieje godło Korei-Północnej. Z góry powiewa północnokoreańska flaga.
/6
Materiały redakcyjne
Teren jest w pełni objęty monitoringiem.
/6
KCNA VIA KNS / AFP
Północnokoreański reżim oskarżany jest o zbrodnie przeciwko ludzkości.
/6
KCNA / Reuters
Korea Północna wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Tematy: Korea Północa ambasady MSZ
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie znajdziecie tutaj. Napisz list do redakcji: List do redakcji